Gyöngyfűzéshez használható gyöngyök:
Aki gyöngyfűzésre adja a fejét, annak számtalan alapanyag áll a rendelkezésére. Nagyon sokféle színű, anyagú és méretű gyöngy létezik, én itt csak a feltétlenül lényeges, gyöngyállatok készítéséhez szükséges fajtákat emelem ki. A gyöngyök több méretben kaphatók, én a 2,2; 2,6; vagy 3 mm-es kása, 9/o cseh kása és 8/o japán Miyuki gyöngyöket használom az állatok elkészítéséhez.
Gyöngyfajták:
Cseh kásagyöngy: a gyöngyállatok és növények fűzéséhez legalkalmasabb fajta. Én a gömb alakú, szabályos, telt gyöngyöket használom, azok széppé teszik a figurát és könnyű velük dolgozni, mivel a szemek azonos méretűek és szépen illeszkednek egymáshoz. Léteznek világos, pasztel, matt, áttetsző, irizáló, metál, ezüstközepű, gyöngyházfényű és kristályos fajták is. Általában 50grammtól a 200grammos kiszerelésig kaphatók a hobbiboltokban.
Cseh szalmagyöngy: a kásagyöngy mellett a legfontosabb "alap gyöngy". Henger alakú kis rudak lyukkal a közepükön. Akkor használjuk, amikor hosszúkás testrészeket készítünk, valamint jól hasznosíthatók nyakláncok fűzűsénél is. Szalmagyöngyből szintén vannak áttetsző, ezüstközepű, fényes, telt és matt fajták. Különféle méretben kaphatók, pl. 4,6,10, 20 vagy 25 mm-es.
Egyéb gyöngyfajták:
japán gyöngy
delica gyöngy
üveggyöngy (csiszolt és préselt)
lámpagyöngy
tekla gyöngy
pillangó gyöngy
fémgyöngy
vágott gyöngy
fagyöngy
kagylógyöngy
ásványgyöngy
tűzzománc gyöngy
Swarovski gyöngy
Gyöngyállatok fűzéséhez szükséges kellékek:
1. rézdrót vagy/és damil. Én drótot használok, a dróttal készült figurak sokkal stabilabbak, merevebbek, szebbek. A gyöngyöket 0,25 vagy 0,3mm-es drótra fűzöm. A testhez általában 1,2-2,5m hosszúságú drótot hasnálok, a kiálló részekhez, lábakhoz, uszonyokhoz 10 és 80cm hosszú drótdarabra lesz szükség. A könyvekben legtöbbször fel van tüntetve, hogy milyen hosszúságú drót kell.
2. olló.
3. gyöngyfűző tű. Én az állatokhoz nem használok, az ékszerkészítéshez kell.
4. Fogó, csipesz és drótvágó.
Alapvető technikák:
És most következzenek az alapvető gyöngyfűzési technikák, melyeket ismerni kell ahhoz, hogy gyöngyállatokat készítsünk.
A gyöngyállatok készülhetnek 2D-ben (ezek lapos, egysorosan fűzött figurák) és 3D-ben (ezek üreges belsejű, térbeli figurák lesznek). A 3D-nél az egyik sor az állat háti sora, a másik a hasi sora lesz. Általában a hátival kezdünk. Az egész minta elkészítésénél az úgynevezett szembefűzéssel fogunk dolgozni. Hogy a minta ne legyen lapos, a sorokat ívben meghajlítjuk.
A fűzés elkezdése: tegyük fel, hogy az első sorban, amit fűzünk, egy szem gyöngy van. Első lépésként felfűzzük ezt a szemet egy rézdrótra és a drót közepére húzzuk. Az egyik drótvége ezután felfűzzük a második sort, legyen mondjuk 2 gyöngy. A másik drótvéget ezután újra átfűzzük ezen a 2 szemen, így megkapjuk az állatunk első 2 sorát (lásd az alábbi képet). Ezt a módszert hívjuk szembefűzésnek, ezt a lépést fogjuk ismételni az állat elkészítésénél. Fontos, hogy jól meghúzzuk a drótokat, de ügyeljünk rá, nehogy eltörjön. Arra is vigyázzunk, hogy fűzés közben a drótból ne alakuljanak ki hurkok, ne csavarodjon össze, mert ha szorosan meghúzzuk, megtörik és elszakad azon a ponton, ahol összetekeredett. A szálakat tehát mindig simítsuk ki. Minné hosszabb a drót, annál "rakoncátlanabb" és annál nehezebb bánni vele, nagyobb az összetekeredés esélye.
Szembefűzés
A törzs fűzésénél váltakozva az egyik sort ívelten felülre, a másikat alulra hajtjuk., így megkapjuk a hátiés hasoldali sorokat és a figura üreges lesz. Ha oldaláról nézzük, a felső és az alsó sorok érintkezési pontján a huzal cikkcakk vonalban, harmonikaszerűen helyezkedik el. A huzalt jól húzzuk meg, hogy minnél kevesebb legyen a köz és minnél kevesebb legyen látható oldalt a drótból.
2D, lapos fűzés
Csikóhal technika: azoknál a figuráknál, melyeknek ívelt testrészei vannak (pl. hosszúnyakű állatok és egyes állatok farka), az alaptechnikától kicsit eltérünk. Ha az alsó sort kihagyjuk, akkor az utolsó alsó sort két felső sor követ, így egy lefelé hajló görbületet kapunk oldalról nézve. Ennél a lefelé hajló ívnél a hasi oldalon hagyjunk ki egy sort, vagyis a drótot még egyszer átfűzzük ugyanazon a soron. Azt hogy melyik sort hajlítjuk felfelé vagy lefelé, a gyöngyfűző könyvekben kis számokkal jelzik általában.
Csikóhal technika
Fülek, lábak, szemek és uszonyok készítése: a kiálló, a törzsön kívüli testrészeket (pl farkat, fület vagy lábat) többnyire külön drótra fűzünk, melyet a főszálhoz rögzítünk.
Láb: alapvetően kétféle lábat lehet készíteni. Az első egyszerűbb, primitív kinézetű, csupán 1 gyöngysorból álló sort, gyöngypálcát kapunk. Elsőként megfűzzük a testazon sorát, mely után a láb következik, és miután szembefűztünk, a drótvégek kétfelé állnak. Az egyik végre felfűzzük a láb sorait, pl legyen 5 gyöngyszem (lásd az alábbi képet), majd az utolsó szemet kihagyva négy szemen visszafűzünk. Ezt megismételjük a másik oldalon is és máris eélkészült mindkét egyszerű láb. Így készülnek például a rovarok lábai és csápjai.
Egyszerű láb készítése
Ha apró mancsot szeretnénk készíteni a láb végére, akkor a következőképpen haladunk: felfűzzük a drótra a láb gyöngyeit, pl. 10 szemet és hármat kihagyva 7 szemen fűzünk vissza, majd meghúzzuk a huzalt.
A másik lábfajta több sorból álló térbeli lábat jelent. Ehhez 2 rövid drótot kell befűzni abba a sorba, ahova a lábat szeretnénk. Például ha 11 szemből áll a sor, a szélső 2 szemet kihagyva 7 gyöngyön keresztül betesszük a kis drótot (kép). Ezután továbbfűzzük a testet, majd az előző lépést megismételve újból behelyezünk egy drótdarabot a láb sorába. Ha mindkét drótot elhelyeztük a megfelelő sorban, akkor a 2 drótvégból térben szembefűzéssel megfűzzük a lábat. A bal oldali drótvégekből tehát a bal, a jobb oldaliból a jobb láb készül el.